O tom, že v letošním roce slaví své 30. narozeniny populární metalová parta Arakain, ví snad každý příznivec dobré muziky. Po jarním celorepublikovém turné pro nás byl přichystán závěrečný a zároveň největší bod oslav na pátek 26.10. 2012 do pražských Letňan.

Zdejší výstaviště bylo vybráno pro uskutečnění megakoncertu, na kterém kromě Lucie Bílé přislíbil účast i další bývalý zpěvák Petr Kolář. Čekal bych teda i Aleše Brichtu, ale ten bohužel chyběl. I tak to bylo velmi lákavé, takže po chvilce váhání bylo rozhodnuto o dalším hudebním výletu směr hlavní město. Na místo určení jsme dorazili s předstihem, něco kolem půl šesté. Po bezproblémovém zaparkování jsme ihned vyrazili k areálu výstaviště. Při vstupu, čekal na návštěvníky příjemný dárek. Kromě pásky, dostal každý i výroční DVD „Arakain XXX&Lucie Bílá“. Do volného prodeje se tento záznam dostal až po tomto koncertě. Po rozhlédnutí jsem zjistil, že je celá hala rozdělená na dvě části. Zatím byla otevřená jen ta první. Celá její plocha byla doslova posetá již téměř obsazeným zahradním posezením. Také samozřejmně nechyběla velká šatna, stánky s různým alko i nealko pitivem a merchandisem oslavenců. Dali jsme pivko, chvíli poseděli a pokecali s přáteli a rázem bylo tři čtvrtě na sedm.

Chvíli před avizovaným začátkem (19 hodina) se otevřela konečně také všechna vrata do zadní části haly, kde měl probíhat samotný koncert. Většina lidí se začala ihned přesouvat, takže jsme se chytli s nimi a šli zabrat co nejlepší místo. Dominantou tohoto prostoru bylo samozřejmně podium s velkými obrazovkami na boku.Kraje po obou stranách lemovaly další stánky s občerstvením.

Vše bylo připraveno, takže mohla začít první část pětihodinového hudebního maratonu nazvaná Arakain Tribute blok. V rámci něho vystoupilo a oslavencům pogratulovalo 15 spřízněných kapel. Každá po svém zahrála jednu skladbu z repertoáru Arakainu. Celým tímto blokem provázela ostřílená dvojice moderátorů Standa Rubáš a Petr Korál. Jinak celé toto pásmo bylo vměstnáno do nějaké hoďky a tři čtvrtě, takže se po celou dobu pódioví technici měli co činit, aby všechny výměny kapel probíhaly co nejrychleji a bez sebemenších časových prodlev.

Celý večer byl takový „Páteční flám“, takže první soubor Alkehol nemohl snad na úvod vybrat lépe. Harlej vystřihli „Gladiátora“ a  Törr zase skladbu „Žádnej Metal“. Kvůli nemoci Ládi Křížka se představil Vitacit s původním zpěvákem Danym Horynou a zahráli „311. Peruť“. Poté přišla ve svých tradičních suknicích západočeská Fata Morgana s peckou „Hlas Krve“. Kryptor, ti dali mnou velmi oblíbenou „Metalománii“. Z dalekého Brna připlul Titanic s písní „Rajské Zahrady“. Maskovaní Dymytry do nás zase napálili „Promiňte slečno“. Dojem ale bohužel zkazilo, že Protheus zapoměl část textu. Dle jeho slov to bylo s čisté lásky k Arakainu. Potom jsme mohli vychutnat „Ku-Klux-Klan“ v podání Assessoru. Další v pořadí Absolut Defears dali „Slečnu Heavy“, Markýz John zase „Marylin“, která jim teda vůbec nesedla. Na podiu si zahrál i dvorní zvukař „áček“ Olda Martínek. Pro tento večer složil soubor nazvaný Ondrash. Jména muzikantů si bohužel nepamatuji, v paměti mě zústal jen zpěvák Lukáš Písařík ze Seven. Vybrali skladbu „Jesus Business“. Jihočeští Menhir vystřihli pecku „Nikdy se nevzdávej“. Ascendancy zde měli premiéru s novou sestavou a zahráli skladbu „Vir“. Na řadě bylo ještě poslední uskupení a zároveň nejvetší překvapení celého večera. Moderátoři ohlásili skupinu Juniors a na scéně se ukázali potomci členů Arakainu (Urban ml., Kub ml., Mach ml.), doplněni o bubeníka a zpěváka Radka Zíku. Vybrali si píseň „Spiderman“.

Celý tento blok se mi líbil a považuji ho za velmi dobré spestření celého koncertu. Některým kapelám sedla skladba dobře, jiným zase hůře. Nabídka byla pestrá, takže si svého favorita musel najít snad každý. Kdybych měl mluvit jen za sebe, tak u mě to byl určitě Assessor, Ku-Klux-Klan v jejich podání mě hodně bavil.

Po nezbytně dlouhé pauze na přestavbu podia přišel konečně čas i na hlavní hvězdy večera. Tak jako při jarním turné trval jejich koncert i s přestávkami tři hodiny, byl rozdělen do třech částí a zaznělo celkem 30 skladeb. Na začátku nám byl nejdříve puštěn nějaký ten dobový materiál, že vychází LP „Posloucháte větrník“, na kterém se oběvil i Arakain se skladbou „Cesta“, což je původní název písně „Nesmíš to vzdát“. Potom za velkého jásotu publika nastoupila celá kapela a vystřihla na úvod právě tuto píseň. Na nostalgické notě se v této části pokračovalo i dále, zazněli třeba „Strážci času“, „Gilotina“ a nebo „Kamennej anděl“. Při každé skladbě běžel na obrazovkách na boku podia i rok jejího vzniku. Postupně jsme se dostali až k songům „Ďábelská hra“ a „Paganini“, po kterých byla vyhlášena první pauza. Tu mnoho přítomných využilo na občerstvení, nebo odskočení na WC.

Na začátku druhé části se na scéně ukázal Petr Kolář a dali s Toužimákem duet “ Strom Života“. Poté si šel Honza odpočinout a nechal na podiu jen Petra. Ten si sólo zazpíval „Prázdnej kout“ a „Muzeum zla“. Při skladbě „Černý koně“ mu se zpěvem vypomohl Radek Zíka. Pak ještě dal „Ptáci z ráje“ a odešel do zákulisí. Vrátil se Honza a následovali „Marat“ a „Forsage“.

Po další pauze konečně přišel čas i pro Lucku Bílou. Ta se pro tento večer opět přeměnila z popové princezny na rockovou dračici. No, při komunikaci s publikem se mě zdála malinko chladnější, ale co se týče samotného zpěvu, to byl jinej šálek kávy. Výborná práce. Začalo se písní „Cournuto“, následovaly „Satanica“, „Ztráty a nálezy“ a letošní skladba „V ruce svírám kříž“. Po songu „Dotyky“ jsme se dostali až ke dvěma duetům, které Lucka vystřihla s Honzou. První duet byl krásná balada „Zimní královna“ a na závěr překvapila pecka Tygřice, což je cover od skupiny AC/DC. Zlatá slavice se za bouřlivého potlesku rozloučila a před námi už byl pouze přídavek celé show. Ten odzpíval Honza sám a zazněly kultovní věci – „Pán Bouře“, „Proč“ a na úplný závěr již tradiční „Apage Satanas“, při které se na podium vrátil i Petr Kolář. Následovala několikaminutová plně zasloužená neutichající děkovačka, při které se umělci museli dokonce vrátit zpět a rozloučit se s fandy ještě jednou. Byla půlnoc, což znamenalo úplný konec. Pro ty, kteří i přes pokročilou hodinu neměli dost, byla v první části haly připravena After párty.

Celý set Arakainu se mi velmi líbil, zvuk byl perfektní, ze všech zúčastněných sálala velmi pozitivní energie. Takže si troufám tvrdit, že to byl vůbec nejlepší jejich koncert, který jsem kdy navštívil. Teď zbývá už jen popřát hodně štěstí a pohody do dalších let a někdy příště na shledanou.

Setlist Arakainu:

01.Nesmíš to vzdát
02. Strážci času
03.Šeherezád
04. Gilotina
05. Kamennej anděl
06. Kolonie termitů
07.Zase spíš v noci sama
08. Adrian
09. Kyborg
10. Do zdi
11. Magor
12. Ďábelská hra
13.Paganini
14. Strom života
15. Prázdnej kout
16. Muzeum zla
17.Černý koně
18. Ptáci z ráje
19. Marat
20.Forsage
21. Cornouto
22. Satanica
23. Ztráty a nálezy
24. V ruce svírám kříž
25.Dotyky
26. Zimní královna
27. Tygřice
28.Pán bouře
29.Proč                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              30.Apage Satanas