Brutal Assault potvrzuje účast kultovní švédské formace AT THE GATES! Kapely, která na počátku devadesátých let pokládala základy gothenburgského melodického death metalu. Kapely, která svou nejklasičtější deskou „Slaughter of the Soul“ předběhla tehdejší dobu. Kapely, která se stala nehynoucí inspirací pro řadu dnes velmi známých formací a svou invencí v podstatě zfrormovala základy metalcoru. AT THE GATES hlásí svůj druhý reunion a v Josefově se představí v klasické sestavě. Momentálně se jedná o jediné naplánované vystoupení pro rok 2012.

Otisk AT THE GATES pak najdeme také ve druhé z nově potvrzených kapel. Praotec grindové scény Shane Embury totiž opět přiveze na Brutal Assault svůj all-stars  projekt LOCK UP, který sdružuje taková jména jako jsou např. zpěvák AT THE GATES Tomas Lindberg nebo bubenické eso Nicholas Barker. Aktuální deska „Necropolis Transparent“ je nátisk na morek kosti.

Poslední potvrzenou kapelou je pro dnešek švédská formace VILDHJARTA. V loňském roce vydali u Century Media své debutové album „Måsstaden“,  na které se notnou chvíli čekalo a obratem se zařadili mezi nejsilnější hráče současné djentové scény. Minimálně pro fanoušky Meshuggah musí být VILDHJARTA černým koněm letošního ročníku. Pokud si jen těžko dokážete představit obskurní trhané riffy a experimentální postupy protkané nitkou morfiového preludia,  je načase rozšířit si obzory.