Česká deathmetalová stálice TORTHARRY se v letošním roce dožívá uctihodných 20 let na scéně. Takže se chystají velkolepé oslavy, které proběhnou 10 . prosince v Polici nad Metují v místním podniku „Music hall Zděřina.“ Během tohoto speciálního večera vystoupí kromě oslavenců i čtyři hudební gratulanti. Jedná se o kapely DEBUSTROL, N.V.Ú, GANKA a NANOVOR.

 

SPECIÁLNÍ NABÍDKA jen pro tento večer:

Každý, kdo přijde v textilu TORTHARRY (tričko nebo mikina) má do 22:00 vstup ZDARMA!!! Pro ty z vás, kteří ještě nevlastníte žádné tričko nebo mikinu, bude nabídnuto zakoupení speciálního limitovaného výročního trička nebo mikiny přímo na pokladně a nemuseli by jste tak také platit za vstupné.

Během vystoupení TORTHARRY bude za kapelou probíhat videoprojekce fotografií a klipů  a to počínaje od roku 1994!!! Máte se opravdu na co těšit, protože mnoho dosud nezveřejněných fotografií opravdu stojí za to – více informací na http://www.zderina.cz nebo www.tortharry.com

 

Skupina TORTHARRY vznikla v srpnu 1991. Bubeník M. „Juan“ Jirman a basový kytarista M. Vacek se setkali ve skupině Imago již v roce 1984. Na podzim 1988 přišel na post kytaristy J. Rubeš. Později vystupovali pod názvem Executor, ale deathmetalová historie začíná až s názvem TORTHARRY.

V září 1991 je natočeno první demo „Mezi nebem a peklem.“  V lednu 1992 doplňuje sestav kytarista D. Pavlík a TORTHARRY jsou kompletní. Následují dema „Flames of Eternity“ a „Incriminated“. V této době vzniká i první klip na skladbu „Dirty Min,“ který je zhotoven ve spolupráci s P. Jandou a je odvysílán v pořadu Rockmapa.

V polovině roku 1994 je ve studiu Past natočeno první album „When the Memories are free.“ Tady poprvé obstarává vokály kromě Martina i Dan. Následuje řada koncertů, které nepřetržitě trvají vlastně až dodnes, o což se od roku 1993 stará manager Goro. Od tohoto roku TORTHARRY sbírají zkušenosti i v zahraničí.

V roce 1996 se skupina poprvé seznamuje se studiem „Hacienda“ Miloše Dodo Doležala. TORTHARRY nahrávají jednu skladbu na CD „After 10 Years…Tribute to Cliff Burton,“ která patří k tomu lepšímu na tomto výběru. V roce 1997 je tady natočena i druhá deska TORTHARRY s názvem „Book of Dreams.“ CD je vyprodukováno ve spolupráci s firmou Taga Records a v květnu je natočen i klip ke skladbě „Stain“.

Taga Records však nemá vůbec připravenou slibovanou distribuční síť a TOTHARRY jsou odkázáni pouze na to, co si sami prodají. Díky velké koncertní aktivitě má i přesto deska značný ohlas. K dřívějšímu exotickému Portugalsku přibývají koncerty v Německu, Rakousku, Polsku i na Slovensku. Dvakrát se podaří vycestovat i na zajímavá vystoupení v Litvě a Lotyšsku.

Následují kompilace, na kterých se objevuje materiál z druhé desky. Např. „Creations from a morbid Society – part 2“  zanikající firmy Taga, kazety vydané v Litvě, Lotyšsku, dokonce i v Mexiku. V roce 1998 nechybějí TORTHARRY ani na litoměřickém Dynamu. Také odehrají dva koncerty se skupinou DEATH v ČR. Ten druhý dokonce pořádá managemant TORTHARRY.

V únoru 1999 se TORTHARRY odebírají opět do studia „Hacienda“ v Žirovnici, aby zde zhotovili album „Unseen.“ Album vydává v květnu 1999 nová vydavatelská firma CBR Records, za níž stojí majitel studia „Hacienda“ Miloš „Dodo“ Doležal, který album také produkuje. Deska získává velmi kladné ohlasy nejen v médidích v České republice, ale i v zahraničí. Kapela opět odehraje mnoho koncertů na podporu nové desky.

Za pomoci vydavatelské firmy CBR Records a firmy NSM zastoupené Wolfgangem Sussenbeckem TORTHARRY kontakty v USA a tato navazující spolupráce dostává kapelu až na sampler „Tribute to Death,“  který vydává v roce 1999 společnost DWELL Records v USA. TORTHARRY nahrají na tento sampler skladbu z alba Leprosy „Pull the Plug“ a získávají tím další cenné zkušenosti na trhu v USA.

V průběhu roku 2002 probíhalo ve studiu Hacienda natáčení čtvrtého řadového CD Tortharry, kterého se nemohl z osobních důvodů zúčastnit stálý bubeník TORTHARRY „Juan“. Z tohoto důvodu byli na natáčení pozváni dva bubeníci – konzervatorista Miloš Maier a vystudovaný konzervatorista Roman Lomtadze. Důvodem pozvání dvou bubeníků současně na natáčení byl náhlý zánět šlach Miloše Maiera. Oba odvedli skvělou práci a výsledkem je čtvrtý počin Tortharry CD „White“, které vyšlo opět pod hlavičkou CBR v listopadu 2003. K tomuto CD bylo odjeto turné s Milošem „Dodo“ Doležalem a stájovými kolegy COLP na podzim roku 2003.

Dne 28.9.2004 odchází z kapely dlouholetý člen a kytarista Jarda Rubeš, jehož v prosinci 2004 nahrazuje kytarista Martin Hrubý „Máca“.

Po rok a půl trvající pauze zapříčiněné personální změnou se Tortharry opět probouzí k životu a na jaře 2006 začínají připravovat nový materiál k novému CD, který s kapelou připravuje opět nový mladý a nadějný bubeník Jiří „Panther“ Rosa, vzhledem k velké pracovní vytíženosti Juana, který se tohoto nemůže účastnit. Výsledkem je CD „Reborn“, které bylo natočeno během srpna a září 2006 ve studiu Shaark v Bzenci a vydáno bylo dne 16.11.2006 pod novou značkou REDBLACK Records. K tomuto CD TORTHARRY vyjeli v září 2006 na společné REBORN Tour s novými stájovými kolegy kapelou Shaark.

Po křtu tohoto CD oznámil zakládající člen kapely Juan, že ze známých důvodů (pracovní vytíženost) je donucen opustit kapelu. Logickým nástupcem se tento den stal „Panther“ a Juan se stal doživotním čestným členem TORTHARRY a za jeho práci a založení Tortharry mu patří poděkování od celé kapely. Datum 25.11.2006 je zlomem v kapele, kdy bylo oficiálně pokřtěno nové CD „Reborn“, odešel Juan (zároveň se stal čestným členem Tortharry) a přišel Panther jakožto nový bubeník.

V září 2007 proběhlo turné po Brazílii s kapelami Belphegor a Gorgoroth. Toto skvěle zorganizované a profesionální turné měla na starost firma Tumba productions, která dělá turné po Jižní Americe všem známým metalovým kapelám. V průběhu léta 2008 bylo natočeno 12 skladeb pro nové 6.CD, které bylo pojmenováno Round Table Of Suicide. Myšlenkou tohoto CD je poukázat na různé pohnutky, které mohou dovést člověka k tomu, aby sám dobrovolně ukončil svůj život sebevraždou. Nejedná se zde v žádném případě o propagaci sebevraždy jako takové, nýbrž o částečné vysvětlení tohoto velmi komplikovaného lidského rozhodnutí. Začátkem léta 2010 bylo ve studiu Šopa natočeno zatím poslední CD, které se bude jmenovat Beneath. CD vyjde v půli listopadu a do té doby se bude dále pilně pracovat na výsledném mixu CD a také na obalu, o který se postará Hadgi.

 

Zde je kompletní současná sestava ,ve které na oslavě vystoupí:

Dan – Guitars, Vocals

Lemy – Bass, Backing vocals

Máca – Guitars, Backing vocals

Panther – Drums