5. a 6. srpna se konal v Plasích u Plzně 18. ročník festivalu s příznačným názvem Czech Rock Block. Během dvou dnů zde vystoupila celá plejáda českých rockových a metalových kapel, v čele s u nás tolik populárním Kabátem. Vyrážíme v pátek ráno, cesta uběhla celkem rychle. Po příjezdu na místo následuje první zádrhel, při rozbalení stanu zjištuji, že bohužel není kompletní a mám od něho poze celtu a tyčky zůstaly doma. Takže rychle do Plzně pro nový a honem zpátky, protože za chvíli to začne. Páteční program braný jako zahřívací se odehrával jen na vedlejším malém podiu.

První koncert, který stíhám, jsou téměř domácí Greymon. Kapela se sympatickou Luckou za mikrofoném odehrála velmi příjemný heavy rockový set,  hrálo se převážně z poslední, rok staré desky „Ďáblova nevěsta“.

Potom se jdu občerstvit do jedné z místních restaurací a zpět se vracím až při nástupu punkrockových S.P.S. Pod podiem měli hodně svých příznivců s čírem na hlavě a dokonce se rozjelo i pořádné pogo. Samozřejmně nesměly chybět legendární skladby „Máma“ a závěrečná „Ruská“.

Jako další nastoupili , mně mnohem stylově bližší, brněnští Root, kteří se zde představili s novým kytaristou. Big Boss si jako vždy při uvádění skladeb slova zrovna nevybíral, jejich set mě hodně bavil a myslím, že takové kapele by spíš slušelo hlavní podium. Zazněly osvědčené blackové vypalovačky „666“, „Hřbitov“ a nebo třeba „Píseň pro satana“.

Po přestavění podia následovala další pecka v podobě pražského hard rockového Merlinu. Tvorbu kapely okolo charismatického zpěváka Dana Horyny sice moc neznám, ale živý koncert jsem si užil znamenitě. Dan to je doslova ďábel, neustále burcoval a roztleskával fanoušky, každou chvíli seběhl dolů z podia mezi ně, potom zas lezl po konstrukci nahoru ke světlům a během záverečné skladby „Tibet“ dokonce pořídil  udělat stojku.

Závěr pátečního večera se odehrál už čistě v metalové režii, nejprve nastoupili Tortharry a po nich Fata Morgana. Prvně jmenovaná hronovská deathmetalová banda stále propaguje svoje poslední CD „Beneath“. Jejich koncert měl jako vždy vysokou úroveň, nasypali do fanoušků pořádnou dávku metalové energie. Podle odezvy z kotle myslím, že byl spokojenej snad každý.

Jako poslední se hrál metal s hororovou podiovou show v podání západočeské Faty morgany. Zazněly jak ukázky z připravovaného CD v podobě skladeb „Devět bran“ a „Dračí krev“, tak i starší blackové vypalovačky jako třeba „Spalovač mrtvol“ nebo „Jehla do žíly“. Koncert byl doprovázen různými pyrotechnickými efekty. Ajsa provedl i tradiční operaci při songu „Dr. Mengele“ a nebo při skladbě „Sexuální degustátor“ podřízl panenku. Jejich velmi zdařilé vystoupení bylo skvělou tečkou za pátečním hudebním programem.