One-Machine-front

Každý, kdo brouzdá pravidelně po internetu a hledá stále nové a nové zajímavé kapely, tak jako já, určitě už narazil na info o jakési kapele One Machine. Tento projekt kytarového veterána Steva Smytha (ex Forbidden, Nevermore, Testament, Vicious Rumors atd.) už vystrčil růžky v celé své kráse a na svět se vyřítilo debutové album této kapely.
A tak mě napadlo, že se ke mně album dostane, abych na něj mohl napsat recenzi, udělám aspoň rozhovor se strůjcem toho všeho, Stevem Smythem.
A tady je:

1)Hrál jsi více druhů metalu. Je nějaký hudební žánr, který máš opravdu hodně rád?

Smyth: Hrál jsem opravdu hodně různých druhů metalu, to je pravda.  Všechny z těchto stylů mám velice rád! Miluji hudbu a metal především a One Machine je odrazem toho všeho. Je těžké mě zařadit do jednoho určitého hudebního stylu, což je podle mne jeden z důvodů, proč jsem si tak skvěle sedl s Nevermore a myslím si, že to je i jeden z důvodů, proč by mohli někteří lidé snadno hledat podobnost mezi nimi a One Machine, protože ani jedno nelze zařadit do jednoho konkrétního druhu metalu. Také ostatní členy kapely jsem vybíral podle různorodosti kapel, kde hráli  a díky tomu jsme schopni spojit různé druhy metalu do jednoho.

2) Pokud se nemýlím, tak aktuálně učíš na Londýnském Institute of Contemporary Music Performance. Co si myslíš o mladých generacích. Myslím z hudebního hlediska.

Smyth: Ano, učím tam od roku 2011. A pro ty, kteří by měli zájem, učím také soukromě přes Skype nebo osobně v Londýně. Mladé generace jsou někde úplně mimo nás. Nemají hrdiny jako my a stále stagnují na jednom místě. Vyrůstají v jiné době. Už není poionýr, na který by se vzpomínalo. Už se nevyrůstá v době, kdy se alba poslouchala od začátku do konce a vnímalo se to umění, četly se texty, četly se příběhy, jak ty písně vznikly a navštěvovaly se koncerty. Dnes si jednoduše stáhnou jednu písničku od kapely, o které jim někdo řekl, že byla super a jednoduše jdou k další, úplně jiné. Stejně snadno a rychle jako k té první. Neber mě špatně, stále jsou tu mladí lidé, kteří mají  respekt, o kterém jsem mluvil a řídí se jím, píší na základě toho vlastní hudbu, ale většinou už se mi nezdá, že by se fanoušci „zažírali“ do kapel tak moc, jako my. Je to změna doby a každá hudba je tím zasažena, není to jen o metalu. Pokud se můžete v USA v prodeji alb dostat mezi TOP40 při prodeji 10 000 kusů, něco je opravdu jinak. Nemusí to být nutně špatně, ale prostě jinak.

3) Potkal jsi v práci někoho skutečně talentovaného?

Smyth: Když učím, potkávám nějaké talentované lidi v různém věku, kteří mi připomínají mne a mé přátele v jejich věku a je to opravdu inspirativní, nutí mě to jít domů, popadnout kytaru a jamovat! (smích) Tak, jako tomu vždycky bylo v hudebním průmyslu. A je skutečně skvělá věc vědět, že je tolik talentovaných lidí, kteří stále chtějí sledovat své vzory. Je to ultimátní inspirace.

4) Jak to jde s novým albem Forbidden?

Smyth: S Forbidden je konec. Učinili jsme oznámení, že Forbidden už nebude natáčet žádná další alba a od té chvíle je pro mne One Machine moje prioritní kapela.

5) A nyní právě k One Machine, což je hlavní téma rozhovoru. Všichni jsme mohli narazit na nějaké informace o této kapele na tvých internetových stránkách a tvé stránce na Facebooku. Ale jak by jsi ty osobně představil One Machine našim čtenářům?

Smyth: Je to ta nejlepší metalová kapela, kterou v životě uslyšíte! (smích) Vždycky jsem chtěl být součástí něčeho, v čem figurují talentování hudebníci původně z jiných kapel, jako jsem já, kteří mají zkušenosti v metalové hudbě, abychom mohli vytvořit něco takového, jako jsme vytvořili právě my. Jsem na výsledek opravdu pyšný.

6) Napsal jsi všechny písně sám nebo ti pomohli ostatní členové kapely?

Smyth: Měl jsem rozepsaných 6 písní dávno před tím, než jsem kontaktoval Jamieho. Poslechl si, co jsem měl, líbilo se mu to a od té chvíle jsme na tom začali makat spolu. Potom přišel Mikkel a přidal se k nám, další byl Raphael a nakonec Tomas, který přišel v roce 2012, nahrál své party, přidal opět něco nového a bylo to! Živě s námi hraje Michele Sanna a opravdu se těšíme na spolupráci s ním při tvorbě dalšího alba.

7) Faktem je, že každý člen One Machine hraje jiný druh metalu v jejich původních kapelách. Myslíš, že právě toto je největší výhoda One Machine? Protože třeba píseň „One machine“, kterou jste vypustili už před nějakým časem, zní opravdu skvěle.

Smyth: Konkrétně tento kus je přesným příkladem toho, o co tady jde. Všichni členové na ní zanechali svou stopu. Není to prostě jednotvárná věc. Je to řežba, která tě donutí pařit hned od začátku, skvělé vokály, silný refrén, a přecházíme do kytarového sóla, ze kterého se dostaneme zpět do refrénu přes malý „bridge“ a pak už je to opět sypačka až do konce.

8) Co by jsi řekl k čerstvému debutovému albu The Distortion of Lies and The overdriven Truth?

Smyth: Album je venku díky Scarlet Records, ochutnávku si můžete pustit na Soundcloud a Youtube nebo si můžete zrovna koupit originál CD třeba i v digitální formě. Jsem na to album opravdu pyšný. I obal a fotky jsou bezvadné a všechno jsme to pro vás dali do digipaku, takže věřím, že tohle opravdu chcete.

9) Jaké vlastně bylo nahrávání? Měli jste nějaké problémy? Co práce ve studiu?

Smyth: Všichni jsme nahrávali doma. Pro mne to nebyla žádná novinka, pracuji tak už roky. Ale pro ostatní to byla výzva, nicméně jsme si navzájem pomáhali a vytvořili jsme skvělé album. Každý svoji nahrávku musel poslat mně, pak jsme se radili a upravovali a makali, dokud jsme s tím nebyli spokojení. Nějaké přídavky jsme dělali v Death Island Studios v Dánsku s Marcem Angionim, pak jsme to celé předali k mixáži, o kterou se staral Roy Z, což je můj dlouholetý kamarád a je to někdo, koho velice respektuji, stejně jako jeho práci. Jakmile byl Roy hotov, Alan Douches z West West Side Mastering všechno dokončil a celý  materiál šel do Scarlet Records a dál k vašim uším.

10) Jsem si celkem jistý, že tuhle novinku podpoříte nějakým turné. Jsou už nějaká potvrzená data, která nám můžeš říct?
Možná se ptám moc brzo.  Máte už nějaké plány do budoucna? Nebo počkáte na reakci lidí?

Smyth: Turné k albu pojedeme a tvrdě na něm pracujeme. První live jsme si odbyli 1. února na Midwinter Meltdown 2014 v Randers (Dánsko). Pro nás to byl skvělý koncert, zahráli jsme 9 písní z alba a lidi, kteří znali kapelu, ale hudbu už tak úplně ne, protože až na dvě věci se všechno předvedlo poprvé, reagovali úžasně. Těšíme se, až uvidíme více headbangerů pod pódiem při našich koncertech kdekoliv na světě.

12) Bezva, to je vše. Díky moc za tvůj čas. Měj se skvěle a ať se tobě i One Machine daří co nejlépe.

Smyth: Děkuju rockandmetal.cz a všem českým metalistům za vaši podporu po všechny ty roky, co hraju. Omrkněte One machine na:
www.feedtheonemachine.com
www.facebook.com/onemachineofficial
www.twitter.com/one_machine