melvins_flyerv2

Budou to dva roky, co se americké legendy bahna Melvins předvedli naposledy v Praze: v plné palbě, se zdvojenými bicími, s kytarami podladěnými proklatě nízko. Ne náhodou bývá jejich těžkotonážní zvuk popisován jako „originální americký underground“ – vlivy sahají ke starým Swans, Black Flag, Flipper nebo Wipers, ale taky Kiss a Alice Cooperovi a celé řadě zástupců sludge. Jako support speciální sestavy Melvins Lite v pátek 3. května 2013 v žižkovském Matrixu vystoupí trio Big Business.

Kromě zvuku třicet let staří Melvins prosluli i nekonečnými čachry v sestavě. Tu aktuální, pojmenovanou Melvins Lite, čítá pouhé trio: zakládající členové, zpěvák a kytarista Buzz Osborne alias King Buzzo, bubeník Dale Crover a host na kontrabas (!) Trevor Dunn z kapel Mr. Bungle, Tomahawk, častý spolupracovník Johna Zorna a Secret Chiefs 3. Společné album tria bažináčů, příznačně nazvané Freak Puke, vydal Pattonův label Ipecac vloni v červnu. V mezičase se přihlásili „původní Melvins“ s albem Everybody Loves Sausages, kam umístili třináctku originálních coverů, mj. Davida Bowieho, Roxy Music nebo Queen.

A bude to rovných deset let, co se v Seattlu potkali Jared Warren (Karp, Tight Bros from Way Back When) a Coady Willis (Murder City Devils), aby založili stonermetalové duo Big Business. Už debut Head for the Shallow (2005) vyšel na „zasloužilém“ labelu Hydra Head, ale byla to nahrávka Here Come the Waterworks (2007) a hity Grounds for Divorce nebo Just as the Day Was Dawning, které je vepsaly do širšího povědomí fanoušků. Zatím poslední velkou deskou je téměř čtyři roky stará Mind the Drift. Už od roku 2006 jsou Coady a Jared součástí Melvins – podíleli se na deskách (A) Senile Animal a Nude with Boots a několika turné. V Praze sólo Big Business naposledy vystoupili vloni s Unsane, letos na krátké evropské šňůře doprovázejí Melvins Lite.

Svůj k svému, v pátek 3. května v pražském klubu Matrix. Vstupenky za cenu 450 Kč jsou k dispozici v sítích Ticketportal a Ticketstream, nově také přes službu SMS ticket (rezervace za 99 Kč), na místě bude lístek o stovku dražší.

Melvins Lite (usa)

Big Business (usa)

pá / fri 3. 5. 2013 20:00

Klub Matrix, Praha

www.facebook.com/events/159156670902334

www.last.fm/event/3513309

www.songkick.com/concerts/15669434

 

www.melvins.com

www.bigbigbusiness.com

www.matrixklub.cz

www.kyeo.net