Tomu že skupina Pražský výběr bude ještě vystupovat někdy společně, věřil málokdo. A přece došlo k usmíření dvou nejvýraznějších osobností této kapely Michaela Kocába a Michala Pavlíčka. A když to dát znovu dohromady, tak v původní sestavě. Média se postarala o reklamu na podzimní turné. Já se zúčastnil posledního koncertu celé šnůry, který se uskutečnil 24.11.2012 v Pardubicích.

Slušně zaplněná aréna se 10 minut po sedmé hodině večer dočkala. Před oponu dorazil bubeník Jiří Hrubeš s mikrofonem v doprovodu akordeonisty. Pozdravil fandy, řekl že kdysi tu hrál i hokej. Představil pana Saba, hráče na akordeon, který zahrál 3 krátké skladby a šel usednout za bicí. Intrem ze „Straky v hrsti“ začala první část koncertu. Rány jak z děla, opona jde dolu a skladba „Hrabě X“ se rozjíždí. Kocáb vylézá z rakve a zpívá „já sem divnej patron“. Se zpěvem ve sborech je s kapelou i Jiří Tomek. Velmi dobrý začátek, publikum je nadšené. Album „Straka v hrsti“ je přehrané celé. Nejvíce se mi líbila skladba „Proč jen já“. Při písni „S.O.S.“ přišel na pódium i bývalý člen Ondřej Soukup. S mikrofonem v ruce při vyzvánění telefonu hlesl „haló Soukup haló“ a odešel. Mikrofon s pokynutím hlavy odevzdal Tomkovi.
Vilém Čok řádí jako by mu bylo třicet a ne přes padesát. První deska byla odehraná. Při bubenickém sólu se Hrubeš vystřídá s Klaudou Kryšpínem, oba před léty emigrovali a společně se sešli i na pódiu.

Druhá část koncertu začíná mým oblíbeným „Tatrmanem“. Kocáb přijede na invalidním vozíku a zpívá tatrmana, pak odběhne ke klávesám a hraje. „Člověk bez talentu“ je písní kde vynikají bicí Klaudy, ale ani ostatní hráči nezaostávají. „Papíry straší“ jsem slyšel na koncertě poprvé. Na desce jsou nahrány bicí elektronicky. Tady si je zahrál Klauda sám. Hana Brázdová ze samplu rozjíždí „Sbal si to svý ráno“, taky velmi slušná pecka. Při skladbě „Hrály dudy“ jsem čekal, zda přijdou dudařky s pořádnýma dudama. Byl jsem zklamán. Kocáb to zahrál na klávesy. Následují „Tyhle řeči znám“ se skvělým kytarovým sólem na začátku skladby. Pavlíček je Kocábem tázán zda ho ještě dá. Dal. „Chvastoun“ to zná od Výběru asi každý. Na pomoc při tanci přispěchal i Ropotámo. „Snaživce“ sborově zpívali fanoušci sami. Obě slavné desky byly zahrány celé.

Krátká pauza a je čas na přídavek. Vilém s baskytarou začíná riff z Oldy. Lidi hned poznají a slavný singl „Olda je přítel můj“ právě startuje. Zrovna tak „Komu se nelení,tomu se ženění“. Oba singly i další dvě pecky zabubnovali Hrubeš s Klaudou společně. To byla bomba. Chlápek za mnou povídal, že by se mu při tom bubnování zamotali ruce. Předposlední věc byla „Reminiscence“. Poslední „Melem nemelem“ z alba Běr. Velmi dobrá pecka na závěr koncertu. Skladby jako např. „Nádraží“, „Tango Ropotámo“, „Papíry straší“, „Bangabasava“ nebo „Tyhle řeči znám“ jsem slyšel na živo od Výběru poprvé. Po více než dvou hodinách se kapela loučí s tím, že se příští rok uvidíme. Tak zas někdy na shledanou.

Slavomír Kotyza

Setlist Pražský výběr:

01. Hrabě x,
02. Na václavském Václaváku
03. Straka v hrsti
04. Pražákům je hej,
05. Můj koníček
06. Bangabasava
07. S.O.S.,
08. Tango Ropotámo
09. Proč jen já
10. Nádraží
11. Tatrman
12. Člověk bez talentu
13. Papíry straší
14. Sbal si to svý ráno
15. Hrály dudy
16. Smolař
17. Tyhle řeči znám
18. Chvastoun
19. Snaživec
20. Olda je přítel můj
21. Komu se nelení,tomu se ženění
22. Reminiscence
23. Melem nemelem