Paul Di’Anno a Blaze Bayley jsou bývalí zpěváci legendární britské heavy metalové skupiny Iron Maiden. Paul u Železné panny působil v uplných začátcích v letech 1978-1981 a Blaze tam stál za mikrofónem v letech 1994 -1999, tedy v době, kdy na čas odešel současný  frontman Bruce Dickinson. Na podzim letošního roku spojili tito dva jmenovaní své síly a před měsícem vyrazili na společné turné nazvané Legendary voices of Iron Maiden. To se přes Ukrajinu a Slovensko dostalo i k nám do vlasti. V rozmezí 9.-12. listopadu zde proběhly hned čtyři koncerty, v Pelhřimově, Pardubicích, Zlíně a Praze. Již dlouho dopředu bylo avizováno, že jako host se celé této východoevropské časti turné zúčastní jihočeští Seven a jako předkapela v Čechách a na Slovensku ještě Tristana z Považské Bystrice. Já osobně se zúčastnil pardubické zastávky, která proběhla 10.11.2012 v místním klubu Žlutý pes.

Kapela Tristana byla pro pelhřimovskou a pardubickou zastávku omluvena, takže celý večer začali o půl deváté českobudějovičtí Seven. Ti se dá říct, že jsou v současné době asi nejvytíženější českou koncertní kapelou. No naplánovaných 30 koncertů během nějakého měsíce a půl je pěkný zápřah. Po šnůře z Blazem a Paulem je čekala hned další s německou metalovou královnou Doro Pesh. Celého tohoto turné se nemohl zúčastnit bubeník Lukáš Kuneš, takže museli najít náhradu. Konkurz vyhrál Peter Hrnčiřík, který do kapely perfektně zapadl a všechny svoje party zvládal s velkou bravůrou. Zde v pardubickém žluťáku na to hned od začátku vlítli pěkně z ostra a napálili do lidí pořádnou dávku power metalu. Pod podiem teda moc lidí neměli, ale brali to vesměs sportovně. Takhle mají vypadat dobří muzikanti, hrají se stejným nasazením jak pro tisíc lidí, tak třeba jen pro padesát. V řadách této bandy působí jeden z nejlepších českých metalových kytaristů Honza „Kirk“ Běhůnek, který nám během setu ukázal mnoho ze svého umění. Všichni přítomní například koukali, že jde hrát na kytaru i aku vrtačkou. Co se týče setlistu, tak bylo fanouškům hlavně představeno loňské album „Freedom Call“, které vydali u metalového gigantu Nuclear Blast. Nechyběla ani klipovka „Beznaděj“ a na úplný závěr zazněl  cover „Higway To Hell“ od australských AC/DC. Tuto skladbu si užil a zapěl snad každý a udělala tečku za celým velmi vydařeným vystoupením.

Po krátké pauze přišel čas na hlavní hvězdy večera. Každý ze zpěváků se představil ve svém, asi 70 minut dlouhém bloku. Na této části turné oba dva doprovázela stejná kapela, složená z výborných ruských muzikantů. První půlka koncertu patřila Paulu Di’Annovi, který stál u uplných začátků Železné panny. Během čtyř měsíců jsem ho slyšel již podruhé. V létě ve Vizovicích na Masters Of Rock nepředvedl nic světoborného, tak jsem byl zvědavý jestli si ve žlutáku napraví reputaci. No a musím říct, že teda nenapravil. Co se týče zpěvu, tak nic moc nezazpíval, většinu setu mu téměř nebylo rozumět. Na podiu se téměř ani nehnul, bylo vidět že má snad větší zájem chlastat Jacka Danielse a kouřit, než předvést něco fandům. Zdálo se mi, že celý svůj blok do konce doslova protrpěl, že už ho to snad ani nemůže bavit. O jeho chování k fanouškům se snad ani nemá cenu rozepisovat. Ještě jsem nezažil, že by při klubovém koncertu umělec utekl zadním východem, aby se s žádným nemusel setkat, něco mu podepsat a nebo se s ním vyfotit. Přitom co se týče výběru skladeb, tak vsadil většinou na koncertní jistoty z prvních dvou alb Iron Maiden, které mě velmi baví. Takže výsledný dojem z celého představení museli zachraňovat doprovodní ruští muzikanti, kteří tyto skladby aspoň bezchybně zahráli.

Setlist Paul Di’Anno:
01. The Ides Of March
02. Wratchild
03. Prowler
04. Marshall Lock Jaw
05. Murders In The Rue Morgue
06. Beast Arises
07. Children Of Madness
08. Genghis Khan
09. Charlote The Harlot
10. Killers
11. Phantom Of The Opera
12. Running Free
13. Transilvania
14. Blitzkrieg Bop

Protože doprovodná kapela zůstala stejná, tak následovala jen kratičká pauzička. Poté jsme se dočkali i druhého zpěváka Blaze Bayleho a musím říct to byl jiný šálek kávy. Návštěva pardubického klubu nepatřila mezi největší, ale tomuto chlapíkovi oddanému heavy metalu  to bylo asi  jedno. Jeho nasazení a energii s kterou vlétl na scénu by mu mohlo leckteré, mnohdy i mnohem slavnější jméno závidět. Lidi po celou dobu koncertu neustále hecoval a s fanoušky v prvních řadách si i několikrát podával ruku. Po podiu neustále lítal ze strany na stranu, aby si ho užil doslova každý. Základ koncertního setu tvořily pecky od Maidenů, jako jsou třeba „Futureal“, „Virus“ a nebo „Lord Of The Flies“. Ty byly vhodně doplněny o skladby z Blazeovy sólové dráhy.
Po koncertu Blaze na rozdíl od Paula ani nešel do šatny a ihned se vydal k fanouškům. Každému se ochotně podepsal, vyfotil se s ním a nebo jen prohodil pár slov. Takto dle mého názoru má vypadat skutečná rocková hvězda.

Setlist Blaze Bayley:
01. The Brave
02. Futureal
03. Lord Of The Flies
04. Virus
05. Silicon Messiah
06. Watching The Night Sky
07. The Seconds
08. The King Of Metal
09. Robot
10. The Clansman
11. The Launch
12. Man On The Edge
13. Iron Maiden

Celá akce se mi velmi líbila. Koncert Paula už bych si příště asi odpustil, ale na Blaze zajdu kdykoliv znovu. Je jen škoda, že zde v Pardubicích se na ně nepřišlo podívat více lidí.