V pátek 12. října se můžete v pražském klubu KD Kbely nechat pohltit příjemně temnou atmosférou poctivého gothic rocku na koncertě tuzemské legendy XIII. století a vídeňských Whispers in the Shadow.

Pravověrných zástupců hudebního žánru, který před dekádami vdechl život celé gotické scéně, vystupuje v našem hlavním městě poskrovnu. To proto, že jejich počty postupem času prořídly a zůstali jen ti nejsilnější. A existuje snad lepší roční období, kdy z temnot vábit tyto umělce, než podzim, umocňující tajuplnou atmosféru, jíž se mohou pyšnit jen gotické kapely?

Po roce se tedy do Prahy opět vrátí jihlavský gotický klenot, více než dvaceti lety fungování zocelená ikona XIII. století. Vlajková loď českého gothic rocku povstala na troskách kultovní punkové skupiny HNF a určila směr vývoje žánru u nás. Vydala osm řadových alb, odehrála stovky koncertů a svou tvorbou uhranula tisíce posluchačů nejen v České republice, ale i na Slovensku nebo v Polsku, kde platí doslova za modlu.

Poslední dobou skupina kolem renesanční osoby zpěváka, skladatele, textaře a spisovatele Petra Štěpána začala prorážet také v dalších zemích – představila se třeba nadšenému Rusku a letos na jaře dobyla i Berlín. Záznam z německého koncertu se dokonce tak povedl, že vyšel u EMI jako oficiální živé DVD. Žádné video se ale nemůže silou prožitku, temnou energií a tajemným kouzlem rovnat zážitku na vlastní oči a uši. A právě to je důvod, proč si jen málo tuzemských gotiků nechá toto vystoupení jen tak ujít.

Chybět ale nebude ani zahraniční gothic rocková delegace. Ze starobylé sestry Prahy, Vídně, dorazí vynikající uskupení Whispers in the Shadow, které ne náhodou přijalo roku 1996 jméno podle povídky slavného autora horrorů H. P. Lovecrafta. Ústřední postavou kapely, silně ovlivněné také okultismem, je bývalý kytarista vlivných rakouských L’Âme Immortelle, Ashley Dayour. Ten spolu s trojicí muzikantů vytvořil pojetí gothic/occult rocku, který charakterizují jak epické a téměř psychedelické rozměry Fields of The Nephilim nebo Pink Floyd, tak rychlejší polohy, které cloumají tanečními parkety gotických klubů po celé Evropě.

Praze přivezou Whispers in the Shadow představit svou čerstvou desku „The Rites of Passage“, už třetí část konceptuálního celku, vycházejícího z cyklu alchymické transmutace. Ta za černé srdce chytne nejen vyznavače gotického rocku klasického střihu, ale i milovníky exotičtějších, orientálnějších poloh ve stylu velkých Faith And The Muse.

Ať už tedy patříte mezi skalní fanoušky nejryzejší hudby gothic scény, nebo se na ní teprve rozhlížíte, o gotické události letošního podzimu máte rozhodnuto – 12. října v LD Kbely!

WHISPERS IN THE SHADOW (A), XIII. STOLETÍ
12. října 2012 (start 20:00)
Praha, LD Kbely (Toužimská 244)
Vstup: 220 Kč (předprodej) / 290 Kč na místě