Na další koncert populárních Švédů HammerFall jsme museli čekat čtyři měsíce. Po letním festivalovém vystoupení na Masters of Rock přichystali další zastávku v naši vlasti během svého „Outbreak tour 2011“. Koncert byl naplánován na 13. listopadu do pražského KC Vltavská.  Hlavní hvězdu večera zde doplnili ještě tři zajímaví hosté – bandy Death Destruction, Amaranthe a Vicious Rumors, kteří na celém tour nahradili původně ohlášené Riot.

Z místa konání jsem měl původně velké obavy. V loňském roce jsem tam absolvoval koncert Gamma Ray, kde bylo takové vedro,  že jsem konstatoval, že do tohoto klubu už nepáchnu. Jelikož jsem velkým fandou HammerFall, tak jsem samozřejmě rozhodnutí změnil a o půl sedmé jsem stál spolu s ostatními v davu před Vltavskou. Zde jsem koukal, že takové obavy jsem neměl asi sám a potkal jsem tam několik borců jen v tričku a kraťasech a to venku přitom pěkně mrzlo. Padla sedmá hodina a konečně otevřeli halu. Dovnitř pouštěli jen jedněmi dveřmi,  takže chvíli trvalo, než se ten celý dav hudbychtivých fanoušků dostal dovnitř. Já se dostal dolů do sálu a už z reprobeden znělo intro prvního hosta.

Večer otevírala švédská čtveřice Death Destruction. Kapela je personálně spjatá s HammerFall v podobě basáka Fredrika Larssona. Hráli deathmetal, snažili se sebevíc, předvedli velmi energický nástup. Hlavně do půl těla svlečený potetovaný zpěvák Jimmi to byl doslova ďábel. Snaha vydržela dvě skladby, pak kvůli technickým problémům přestaly fungovat mikrofony a v některých pasážích nehrála ani kytara. To se bohužel do  konce přidělené půlhodinky nezlepšilo. Na konci kapelu i přes tyto problémy, za které samozřejmě nemohla, odmněnilo publikum docela slušným aplausem.

Velké zvukové problémy byly i na začátku setu druhé kapely, kterou byl švédsko-dánský objev Amaranthe. Tato banda se vyznačuje třemi zpěváky, ženským hlasem, drsným deathovým growlem a jemnějším mužským hlasem. Jinak tyto zpěvy společně s moderní melodickou metalovou hudbou znějí fantasticky, ale zde nebyly ze začátku téměř slyšet. Po chvíli se zvukově urovnal mikrofon Andyho, pak i krasavice Elize, ale třetí hlas Jakea jsme neslyšeli po celou dobu koncertu téměř vůbec. Jinak zde kapela představovala svoji letošní desku „Amaranthe“. Zazněly třeba „Enter the Maze“, „Automatic“ nebo „Hunger“.

Na uplném konci si ještě udělali fotku společně s fanoušky a pak se mohlo začít připravovat podium pro třetího hosta, kterým byla americká heavy metalová legenda Vicious Rumors. Tato kapela se na scéně pohybuje již od roku 1979. U nás v Čechách poslední dobou hrají velmi často, jejich sólo koncerty se bohužel netěší moc velkému diváckému zájmu, ale zde to bylo naopak. Zahráli si před početným publikem a po skvělém výkonu,  myslím,  že získali i pár nových fandů. Představili zde  svoje letošní album „Razorback Killers“, ale také zahráli několik starších osvědčených kousků. Ke konci setu měli slušnou odezvu z publika, čímž se nechal strhnout zpěvák Brian,  skočil z podia,  přelezl hrazení a skončil jako plavec nad hlavami fandů v prvních řadách.

Poté už byl konečně čas na hlavní hvězdy HammerFall, kvůli kterým jsme všichni dorazili. Už při odhalení plachty s logem kapely a tradičním kladivem začal v sále pěkný rachot. Pak se zhaslo,  začalo hrát intro  z aktuální desky Infected,  při kterém nastoupili všichni muzikanti a začali hrát první skladbu „Patient Zero“. Jako další přišla na řadu starší rychlejší  „Heeding the Call“,  která měla u fandů daleko větší úspěch. Třetí v pořadí jsme slyšeli  „Any Means Necessary“, po které  došlo k přivítání fanoušků, slyšeli jsme,  že kapela ráda zase přijela do Čech. Pak už to šlo jak na běžícím páse,  žádné moc velké kecání,  hlavně se hrálo a to znamenitě. Kostru vystoupení tvořily skladby z nové desky doplněné o starší hity. Bylo vidět,  že celá kapela si to náramně užívá. Snad moji nejoblíbenější pecku  „Renegade “  odmlátil celou Anders s ručníkem na hlavě. Ve starší krásné baladě  „Always Will Be“ se Pontus chopil akustické kytary a Oskar přinesených kláves. Během setu dokonce položil Joakim publiku i otázku, zda vidí HammerFall poprvé  nebo po několikáté. Počet skalních fandů,  kteří je viděli již několikrát,  samozřejmě převažoval.  Ani jsem se nenadál a kapela se loučila, ale uplný konec to  nebyl.  Po sborovém hukotu, pískotu, zkrátka největším rámusu jsme se ještě dočkali přídavku. Jako první zazněla klipovka „One More Time“  a na úplný závěr jeden z největších hitů „Hearts on Fire“.  Snad jediným mínusem bylo,  že kvůli nedostatku času musela kapela z plánovaného playlistu vypustit  skladbu „Glory to the Brave“.

Celkově bych tento koncert hodnotil velmi kladně. Dokonce i po zvukové stránce, čehož jsem se po špatném nazvučení předskokanů docela obával. Dokonce ani žádné moc velké vedro se nekonalo, protože pořadatel nechal dokořán otevřené dveře u únikového východu. Po koncertu jsem si ještě honem běžel zakoupit triko z merchandise kapely a vydal se na cestu k domovu.

Zde je celý playlist HammerFall:

Patient Zero, Heeding the Call, Any Means Necessary, Bang Your Head, Blood Bound, Let’s get it on, Last Man Standing, Renegade, Always Will Be, Dia De Los Muertos, Riders of the Storm, Steel Meets Steel, Legacy of Kings, Let the Hammer Fall, The Dragon Lies Bleeding, The Templar Flame

Přídavek:

One More Time, Hearts on Fire