Kapela vzniká začátkem roku 2005, potom co Šnůra (ex Masakusy) a Charvy oslovili Čapika a Wallyho (ex THC Music). Po jamovaní se hned pouštějí do skládání songů a koncem roku 2005 nahrávají u Reného Pavézy v Loco Studiu.
V lednu 2006 odehrává Balamuta první koncert a koncem roku se koná křest Promo 2006. Objevuje se pozitivní i negativní recenze na nahrávku, ale co je horší kapelu opouští Čapik z časových důvodů. Začátkem roku 2007 nastupuje na místo Čapika Mathes a hned po sehrání odehrají první koncert se dvěma německými bandami.
Začátkem roku 2009 jede malou Tour s polskými Commercail Faith. Hned potom jede delší turné s kapelama Cold Cowshed a Bad. Balamuta dál pokračuje v koncertování a nahrává jeden promo song. Na konci roku odehrává koncert s anglickou kapelou Burning Skies.
V lednu 2010 odehráva Majky poslední koncert a na jeho místo přichází Štěpán Háva s Mea Cuply.
Prvním koncertem v nové sestavě začína Hard Way Tour II. spolu z Indocumentado a Hackdown. Balamuta pokračuje v koncertování a ve zkušebně chystá muziku na nahrávání do studia. Skupina začíná spolupracovat s Pandou (e-zin, e-shop) a výsledkem spolupráce je debutní album “Justice, styď se!“ které vychází v létě 2011. Skupina koncertuje, např. s italskými kapelami STEP ON MEMORYS & RISE AFTER DEFEAT, propaguje nové CD mimo jiné i u Petra Korála na rádiu 1.