V roce 2007 X-Core nadobro zahodily status malé hardcorové kapely pro český dorost a pustili se v nové sestavě do evropské produkce s evropským úspěchem. Letošní album LIFE AND STUFF je dokladem velkého potenciálu této znojemské čtveřice.

S novinkou si dali hodně práce. Jen samotný obal od Michala Hladíka s motivem slepé spravedlnosti má můj obdiv. Vložený soupis textů říká, že kapela od svých počátků ušla kus cesty. Od češtiny k dovedně užité angličtině, od hardcorové agresivity k jisté dávce smířlivosti, někdy dokonce k optimismu, od nadávání k určité zaobalenosti. Sice občas tápu, co chtěl autor textem říct, ale posluchač bude spíš vnímat vokál jako jeden z hudebních nástrojů a vnímat emoční stránku, než řešit hlubší smysl.

Pokrokem posledních alb je mistrovský zvuk díky hudební produkci Rolanda Grapowa (MASTERPLAN, ex HELLOWEEN). Upravil hudební vyznění desky květnatě a vkusně přimícháním smyčcového orchestru. Produkci vokálů zajistil Aleš Hyvnar (AL-YAMAN, CARTONNAGE). Vokálům musím vytknout přivlastnění moc velkého prostoru na úkor ostatních nástrojů. Jak se říká, méně je někdy více, což platí i pro elektronické manipulace s hlasem, např. ve skladbě „I’m Yours“.

LIFE AND STUFF není hudebně velkým překvapením. Nová éra kapely započatá před čtyřmi lety vydáním EP desky BETWEEN HEAVEN AND EARTH směřuje ke středoproudému metalcoru s narůstajícím podílem popových vokálů a heavy-rockových kytar, což víceméně potvrzuje sám OZYx, zakládající člen kapely. Fandové tvrších X-Core přikládají na druhou misku vah slepé spravedlnosti slušně šlapající skladby „Don’t Forget“, „Nobody Is Bad“, „Wingless“ a pro mě nejzajímavější „I Love My Schizophrenia“, která vyniká nejen trefným textem o drogách, ale především řevem Derricka Greena ze SEPULTURY. Skvělý nápad.

Verdiktem je vyvážené a profesionálně nahrané album. Podívám-li se ale zpět, jazýček vah míří směrem k moderně. Metalcore s tolika změkčilostmi přitáhne nové fandy ze středního proudu. Ruku na srdce. Právě takovéto tendence mě samotného kdysi přivedly až ke kořenům.

Tracklist:

01. Intro
02. Don’t Forget
03. Good Bye Forever
04. I’am Yours
05. Go With Us
06. I Love My Schizophrenia
07. Nobody is Bad
08. Wingless
09. She’s Magnetic
10. Someone Said
11. Revenge
12. Black Market’s Soul