18.6.2011 od 13:00 uvidíme a uslyšíme ve Výravě (u Hradce Králové) „Absolutní dávku metalu“ ve složení Elvenking (It), Serenity (Au), Arakain, Root, Sebastien, Tortharry, Rimortis, Ramayana.

 

Arakain – domácí legenda aktuálně vydala svoje novinkové album Homo Sapiens..? a vyrazila svoje turné, nejrozsáhlejší turné za posledních 20 let, jehož jarní část čítala původně pětadvacet zastávek v České republice. Vzhledem k tomu, že původní trasa cesty Arakainu se o východní Čechy víceméně jen otírala, bude určitě pro fanoušky z Hradce Králové a jeho okolí potěšující, že nejen songy z nové desky, ale i slíbený výlet do minulosti (Arakaini naznačují, že by mohl zaznít třeba Amadeus, Hlas krve, Muzeum zla, Marylin, Gilotina či Pán Bouře) představí kapela jen skok od východočeské metropole.

Serenity – romantici z Rakouska, vedení skvělým frontmanem a šoumanem Georgem Neuhauserem právě vypustili do světa svojí třetí desku s neromantickým názvem „Death & Legacy“. Po strhujících předloňských koncertech v Praze a Brně se Serenity vrací do Čech se svojí porcí symfonicko-progresivního metalu a ti, kteří měli příležitost užít si jejich strhující show zajisté potvrdí, že ujít si tuhle příležitost by byla velká chyba.

Elvenking – malí postavou, velcí výkonem. Tohle klišé dokonale sedne na tahouny italských elfských králů, kytaristu Aydana a zpěváka Damnagorase. Vloni vydané šesté album kapely nazvané „Red Silent Tides“ potvrdilo, že Elvenking se pomalu z vod folk-metalu přesouvají k čistému, obrovskou energií nabitému power-metalu – byť divoký zvuk houslí stále výrazně definuje jejich styl.

Tortharry – sedmička by mohla být i pro smrtonoše šťastné číslo. Hronovští Tortharry, kteří slaví dvacetiletku na scéně a můžou se pochlubit nejen předskakováním před legendární deathmetalovou ikonou Death, ale i jihoamerickým výletem po boku Belphegor a Gorgoroth, vloni vydali své sedmé studiové album „Beneath“. Pokud by vám snad některé položky výravského menu připadaly změkčilé, tady je ta pravá nekompromisní death metalová porce.

Root – 666 je 666! Aby ve Výravě nechyběla černočerná tma, o to se postarají kultovní blackoví veteráni Root. Ti po dlouhém studiovém mlčení ohlásili na letošní podzim zvěčnění svého „Satanova odkazu“, na kterém se už intenzivně pracuje a jehož esenci dá zkušená kapela, která zanedlouho oslaví čtvrt století na scéně, jistě důkladně pocítit.

Sebastien – pardubicko-brněnská parta vloni natočila své debutové album „Tears Of White Roses“. Tenhle odvážný projekt, který sklízel ovace po celém světě a na kterém se u mikrofonu představili Amanda Somerville, Fabio Lione, Mike Di Meo, Apollo Papathanasio, Doogie White, na kytaru řádil Tore Moren a celý tenhle ansámbl měl pod palcem Roland Grapow, konečně Sebastien vyrazí představit i naživo. Jestli se z vyjmenovaných osobností ukáže někdo i ve Výravě? Slibovat nic nebudeme, ale nic není nemožné…

Rimortis – nejrychlejší položka letošního výravského festivalu a jedna z koncertně nejvytíženějších domácích kapel, speedmetaloví Rimortis, nás zavedou do světa melodií, fantazie a rychlosti se svým ryzím speed-metalem.

Ramayana – kdo jiný by měl otevřít brány festivalu, než domácí kapela? Členové kapely se už sice dokázali rozesít po hodně širokém okolí, ale stále ještě uvádějí jako svoje domácí působiště Hradec Králové. Ramayana, která na koncem loňského roku vydaném materiálu („Promo 2011“) ukázala, že má stále blíž k modernímu heavy metalu, představí svoji novou tvář, tedy už bez kláves, ale zato s přislíbenými novinkovými skladbami.